Jak malovat kamínky


Je úplně jedno jestli malujete jako Leonardo, nebo je Vám pět let a malovat se teprve učíte, každý kamínek je svým způsobem hezký a možná zrovna ten Váš "nepovedený" toho nacestuje nejvíc. Svůj kamínek můžete poslat do světa i Vy, ale nejdříve je potřeba nějaký kamínek vybrat. Ideální jsou oblázky, které se dají běžně koupit ve stavebninách, hobby marketech, nebo Vám možná leží někde u domu v okapovém chodníčku. Již při jeho výběru se podle jeho tvaru rozhodujete, co na něj budete malovat. Každý kámen je originál, může Vám připomínat domeček, skřeta, berušku, mráček, nebo cokoliv jiného.
Začínáme malovat kamínky
Pokud je kamínek více porézní, tak jej můžete nejdřív namalovat podkladní barvou a po zaschnutí začít malovat. Pro malování jsou ideální akrylátové barvy, nebo akrylátové fixy protože výborně kryjí. Technik pro malování obrázků je ale spousta, můžete použít štětec, fixy, airbrush, tečkování (vhodné pro malování mandal) nebo ubrouskování - známé též jako decoupage. Jedná se o jednoduchou techniku vhodnou především pro ty, kteří si v malování vůbec nevěří. Vemete potištěný malovaný ubrousek a opatrně z něj sejmete vrchní vrstvu. Tu poté přilepíte na kamínek pomocí tekutého lepidla (případně laku), kterým kamínek natřete a obrázek do něj pomocí štětce přitlačíte. Stejnou metodou můžete přenést na kamínek i fotografii a to tak, že si na papír přilepíte pomocí izolepy ubrousek a požadovaný obrázek na něj vytisknete laserovou tiskárnou. V tomto případě je ale lepší nejdříve natřít kamínek bílou podkladní barvou, obrázek tak potom lépe vynikne.
Malovaný putovní kamínek
Jakmile máte kamínek hotový, tak je potřeba jej ještě zaregistrovat a poté je Vám vygenerován jednoznačný kód, který společne s adresou kamenuj.cz napište na zadní stranu kamínku. Pokud je kamínek menší, nebo pokud chcete aby kamínek používal moderní technologie, tak je možné na kamínek nalepit QR kód, který umožní případnému nálezci snadné zobrazení stránky kamínku.
Registrace putovního kamínku
Kód stačí vytiskout a nalepit na zadní stranu kamínku pomocí tekutého disperzního lepidla (např. Herkules). Toto lepidlo dobře drží, nenarušuje tisk a nezanechává stopy, takže jím můžete potřít i vrchní stranu QR kódu a tím jej ochránit před působením laku. Po dokonalém zaschnutí lepidla naneste první vrstvu bezbarvého laku ve spreji. Počet vrstev záleží na použitém druhu, ale obvykle stačí dvě až tři vrstvy. Pak už jen nechte lak pořádně vyschnout a můžete kamínek poslat na výlet.
Malovaný putovní kamínek s QR kódem
Pokud nechcete každý kamínek registrovat, tak můžete na zadní stranu uvést PSČ odkud kamínek pochází, případně jeden kód používat pro všechny své kamínky.